دوشنبه 6 بهمن 1399

سمت و سوی قیمت سکه، طلا و دلار تا شب عید

سه نقطه در بازار سکه اهمیت زیادی دارند؛ نقاطی که عبور از آن‌ها می‌تواند به بازار، سیگنال افزایشی یا کاهشی قوی ارسال کند این در حالیست که روز گذشته سکه از یکی از این نقاط عبور کرد و پس از آن با سرعت بیشتری به رشد خود ادامه داد. روز یکشنبه سکه تمام از نقطه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی گذر کرد و با ۳۰۰ هزار تومان رشد به محدوده ۱۰ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید.


به گزارش فرارو، سکه در صورتی که بتواند از دومین نقطه حساس یعنی عدد ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کند، زمینه صعود آن به کانال ۱۱ میلیونی فراهم خواهد شد و بازار ممکن است با ورود تقاضای جدیدی مواجه شود. در مقابل، فلز گرانبهای داخلی برای اینکه بار دیگر در مسیر ریزش بلندمدت قرار بگیرد، نیاز دارد که از مرز ۱۰ میلیون تومانی پایین‌تر برود. هفته گذشته یک بار سکه وارد کانال ۹میلیون تومانی شد، ولی پس از آن، به سرعت توانست خود را به کانال ۱۰ میلیون تومانی بازگرداند.

به گفته فعالان بازار سکه، عامل اصلی رشد قیمت سکه در روز دوم یکشنبه، بالا رفتن قیمت دلار بود. روز گذشته، اسکناس آمریکایی نه‌تن‌ها بالای مرز ۲۳ هزار تومانی باقی ماند، بلکه با پیشروی به نرخ ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان رسید که ۴۵۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود.


به گفته فعالان بازار ارز، دلار پس از اینکه توانست کانال ۲۲هزار تومانی را حفظ کند،با رشد خریداران مواجه شد. در واقع عده‌ای از معامله‌گران تصور می‌کردند، دلار به کف قیمتی برخورد کرده است، در نتیجه با اطمینان بیشتری در موقعیت خرید قرار می‌گرفتند. افزون بر این، دیروز تقاضای حواله‌ای کمی رشد پیدا کرده بود و این مسئله نیز در تغییر انتظارات معامله‌گران بازار داخلی اثر داشت.روز یکشنبه قیمت حواله درهم تا نزدیک ۶۶۰۰ تومان رشد کرد. در این سطح قیمتی ارزش دلار در بازار داخلی حتی می‌توانست به بالای ۲۴هزار تومان برود.


عامل اصلی افزایش قیمت سکه وطلا
محمد کشتی‌آرای نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با فرارو با اشاره به افزایش دوباره قیمت طلا و سکه در بازار، گفت: با توجه به افزایشی که دلار تجربه کرد، شاهد هستیم که روند افزایشی دوباره در بازار ایجاد شد، به طوریکه دلار روز یکشنبه به مرز ۲۴ هزار تومان نزدیک شد و این مسئله باعث شد در معاملات روز یکشنبه سکه تمام طرح قدیم به ده میلیون ۵۰۰ هزار تومان و طرح جدید نیز به ده میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید.


وی افزود: این افزایش قیمت در نیم و ربع سکه و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز مشهود بود، اما نکته مهم این است که روز گذشته بازار‌های حهانی تعطیل بودند و طلا تنها تحت تاثیر دلار با رشد قیمتی روبرو شد، در حال حاضر با توجه به وضعیتی که وجود دارد، نمی‌توان هیچگونه پیش‌بینی‌ای برای حتی یک ساعت بعد نیز ارائه داد، این روز‌ها بازار‌های مختلف در یک حالت انتظاری قرار دارند و باید دید چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

کشتی‌آرای اظهار داشت: این روز‌ها با توجه به اینکه بازار نوسانی است، تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا بسیار کاهش پیدا کرده، زیرا که در چنین وضعیتی که جهت بازار مشخص نیست، بسیاری از افراد به بازار وارد نمی‌شوند، اما برای ما نیز به عنوان صنف به طور کلی نوسانات شدید قیمتی خوبی نیست و اگر ثبات حکمفرما شود، بر بازار برای همه بهتر خواهد بود چرا که در این وضعیت نیز خریدار و فروشنده می‌توانند تصمیم خود را بگیرند و خرید و یا فروش خود را انجام دهند.


نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: به طور کلی چند سالی می‌شود که خرید سکه به نسبت مصنوعات طلا جذابیت بیشتری برای مردم دارد و خرید مصنوعات طلا نیز بسیار کاهش یافته، این در حالیست که برخی از افراد روی به خرید طلای آبشده در گذشته آوردند، به خصوص در زمانی که قیمت‌ها نوسان شدیدی داشت، زیرا که طلای آبشده اُجرت و مالیات ندارد و این مسئله برای مردم جذاب است، اما مردم باید به این نکته توجه کنند، که خرید طلای آبشده اولا به تخصص نیاز دارد و دوما به دلیل اینکه برای خرید آن فاکتور و کاغذ رسمی خرید ارائه نمی‌شود، این موضوع برای خریداران ریسک قابل توجه‌ای را به دنبال دارد، اگر در این کار آشنایی و مهارت لازم نداشته باشند.


بازار به کدام سو می‌رود؟
عباد محمدولی کارشناس بازار سکه و طلا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه خبری خاصی نشده طی این چند روز اخیر که بازار ارز، سکه و طلا افزایشی شده است، اظهار داشت: متاسفانه بازار داخلی به شدت نسبت به کوچکترین خبری واکنش نشان می‌دهد و مسیر صعود را در پیش می‌گیرد و این به هیج عنوان برای بازار ما خوب نیست، بسیاری از پیش بینی‌ها حاکی از آن بود که دلار تا پایان سال به مرز ۲۰ هزار تومان یا حتی کمتر نیز خواهد رسید، اما اکنون تمام این پیش بینی‌ها در جهت تحقق حرکت نمی‌کنند.


وی افزود: در مورد بازار ارز و طلا باید به دو نکته مهم توجه کرد، اول این است که دیگر ما نوسان شدید قیمتی به مانند آنچه که در ماه‌های گذشته شاهد بودیم را تجربه نخواهیم کرد و اگر افزایشی نیز رخ داد، چشمگیر نیست که این برای بازار خوب خواهد بود، در این بین نیز اگر ریسک‌های سیاسی و بین المللی نیز از بین برود، آن زمان است که می‌توان انتظار کاهش قیمت را به صورت پایدار داشت، اما الان به دلیل اینکه وضعیت مشخص نیست، نمی‌توان گفت که بازار به صورت قطعی چه سمت و سویی خواهد گرفت.


محمدولی اظهار داشت: به نظر می‌رسد سکه تمام تا پایان سال در کانال ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومانی، هر گرم طلای ۱۸ عیار بین یک میلیون و ۹۰ هزار تومان تا یک میلیون ۱۳۰ هزار تومان و دلار نیز در محدوده ۲۳.۵ تا ۲۵.۵ هزار تومان در نوسان باشند و در این رنج‌ها مورد معامله قرار گیرند، البته این قیمت‌ها پیش بینی بنده است، با توجه به اوضاعی که الان در بازار رصد می‌کنم.


این فعال بازار طلا در مورد اونس جهانی نیز یادآور شد: قیمت طلا در بازار‌های جهانی نیز این روز‌ها با افزایش نسبی روبرو بوده، زیراکه بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و کشور‌ها طلا را به عنوان ذخایر ارزشی خود انتخاب کرده اند و این موضوع تقاضا را برای آن بالا برده، از سوی دیگر به دلیل اینکه طلا یک ماده معدنی است و استخراج آن در حال حاضر با محدودیت روبرو بوده، امکان افزایش بیشتر آن از سطح فعلی حتی تا بالای کانال ۲۰۰۰ دلاری نیز وجود دارد.

لینک خبر